Xαντ μπολ Α2 Ανδρών: Ήττα του Ζαφειράκη από τον Γ.Σ. Δράμας με 23-24

Αναρτήθηκε από τον
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό γυμναστήριο Νάουσας έδωσε την πρώτη φετινή του αναμέτρηση στα πλαίσια του πρωταθλήματος της Α2 o Ζαφειράκης Νάουσας αντιμετώπισε την ομάδα του Χιλιώτης Δράμα 86. Ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με ανατροπές στο σκορ που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ του παιχνιδιού.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά  και μέχρι το 20ο λεπτό συμβάδιζαν στο σκορ μη μπορώντας να πάρουν διαφορά μεγαλύτερη των 2 τερμάτων. Στο 21ο λεπτό χάρη στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας της Νάουσας, ο
Ζαφειράκης κατάφερε να ξεφύγει με 3 τέρματα (10-7) δείχνοντας να ελέγχει σε εκείνο το σημείο την αναμέτρηση. Η διαφορά μάλιστα μεγάλωσε με την λήξη του ημιχρόνου με τον Ζαφειράκη να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με (14-10)

Το πρώτο 10λεπτό  του β'  ημιχρόνου η ομάδα του Χιλιώτη Δράμας 1986 κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να βρεθεί μπροστά με (17-19). Από το σημείο εκείνο ο Ζαφειράκης  αντεπιτέθηκε με σκοπό την ανατροπή του παιχνιδιού και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον τερματοφύλακα της, Κορωνά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23 με τον Μαυροδουλάκη τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Δράμας κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ 1:10 πριν την λήξη του παιχνιδιού. Την τελευταία επίθεση του Ζαφειράκη εκδήλωσε ο Πετρίδης που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της Δράμας.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ 86 23-24
Δεκάλεπτα: 4-4, 10-7, 14-10 (ημ) 17-16, 19-21, 23-24 (τελ)
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Παυλίδης): Κορωνάς Θ., Τριγώνης, Βλάχος 5, ,Ρότζιος 4, Μαυροδουλάκης 5, Διδασκάλου 2, Πίτος, Τζουβάρας, Καραμπέλκος, ,Καραβίτης 2, Τσιγαρίδας 3, Πετρίδης 1, Καραγεωργίου 1, Κορωνάς Κ, Δεληχρήστος, Μαυρίδης

ΧΙΛΙΩΤΗ ΔΡΑΜΑ ’86 (Βαλαβάνης): Γκαμότσος, Παπάζογλου, Σιδηρόπουλος, Θωμίδης 4 , Τσιτσίγκος, Σπέντζος 4 , Φραγκούλης, Ιακωβίδης 6, Κοτσαμαρίκογλου 1 , Χαϊτίδης 4, Νέλκος, Γιαννακόπουλος, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης 2, Παράσχου, Κουρτίδης 3.