Δευτέρα, 30 Μαΐου 2016 18:26

Νίκησε 18-17 τον Διομήδη ο Φίλιππος. Την ερχόμενη Δευτέρα στο Άργος ο πρωταθλητής. Φωτορεπορτάζ

Αναρτήθηκε από τον
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Ιστορικές στιγμές έζησε το Φιλίππειο με την παρουσία των φιλάθλων να θυμίζει τα χρόνια του παρελθόντος και τη μεγάλη πορεία του Φιλίππου στην Ευρώπη. Αυτό βοήθησε πάρα πολύ και τους παίκτες να φθάσουν στη νίκη ύστερα από πέντε χρόνια (26-2-11) επί του Διομήδη (29-28). Όμως ή νίκη με 18-17 ήρθε να ισοφαρίσει σε 1-1 τον δεύτερο τελικό και έτσι οι δύο ομάδες θα συναντηθούν την προσεχή Δευτέρα στο Άργος όπου ο νικητής θα αναδειχθεί και πρωταθλητής Ελλάδας.

Το χρυσό γκολ πέτυχε στο 59.40 ο νεαρός αλλά πολύ ταλαντούχος και πάνω απ' όλα ψύχραιμος Τάσος Τριανταφυλλίδης (θυμίζει πολύ τον πατέρα του τον Άκη), ο οποίος παρότι έπαιξε πολύ λίγο κατόρθωσε να πλασάρει τον ανίκητο τερματοφύλακα του Διομήδη τον Λοϊζο που έπιασε τα άπιαστα και να χαρίσει έτσι τη νίκη στον Φίλιππο.

Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό και νευρικό. Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν τη νίκη για να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος (ήταν και ο πρόεδρος της ΟΧΕ Κώστας Γκαντής για την απονομή) είχαν το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Όμως στο β΄ημίχρονο το σκορ πήγαινε γκολ γκολ και όποιος έβαζε στο τέλος το τέρμα θα έπαιρνε τη νίκη. Ο Φίλιππος ύστερα από αρκετή ώρα πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 50.51΄ με 16-15. Στη συνέχεια είχαμε δύο ισοπαλίες 16-16 και 17-17 στο 55.30' και στο 59.40' ο Τριανταφυλλίδης πέτυχε το 18-17 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φίλους που γέμισαν ασφυκτικά το Φιλίππειο.

Τα 5λεπτά  2-2, 4-5, 5-6, 6-6, 8-9. 9-10 (ημίχρονο) 10-11, 11-12, 13-14, 15-15, 16-17, 18-17.

Με πολλά λάθη οι διαιτητές κ.κ Πατιός και Τσάνας. Σε μία φάση και ενώ ο Φίλιππος ήταν στην επίθεση με τον Παπαδόπουλο κάποιος από τον πάγκο του Διομήδη κλώτσησε το κουτί με την κόλλα στον αγωνιστικό χώρο και διέκοψαν το παιχνίδι χωρίς να τιμωρήσουν τον πάγκο του Διομήδη!

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Αποστολίδης 1, Ανανιάδης, Μπαντής, Δεληγιάννης, Σανίκης 2, Βουτσάς 2, Καρυπίδης 6, Κότσιφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος 4, Βεσελίνοβιτς 2.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 1, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 2, Πασσιάς 4, Κοροβέσης, Μούγιτς, Άντρεγιτς 4, Ντάσεβιτς, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 1, Σεϊρεκίδης 1, Μυλωνάς 2, Λοίζος, Δάσκαλος, Παπαδόπουλος 2.